Spora başlamak için motivasyon

Spora başlamak bir çok kişide motivasyon gerektiren bir iş halini alır. Yeni bir şeye başlamak insanı strese sokabilir. Üstelik başlamanız gereken şey sporsa, yani fiziksel olarak bedeninizin aktif harekete geçmesi gerekiyorsa sizin için bir kat daha zor görülebilir. Bu nedenle motivasyon ihtiyacı duyarsınız.

Spora Başlamak İçin Motivasyon
Spora Başlamak İçin Motivasyon

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor ki motivasyonu bulabilmek için kendinizi tanımalısınız. Genel geçer kurallar size uymayabilir. Kendinizi tanımalı, spora yaklaşımınızı netleştirmeli ve kendinize uygun olan yöntemleri seçmelisiniz. Örneğin, öz disiplininizi sağlamak konusunda sorun yaşayan biriyseniz tek başına sabah 6’da uyanır ve spor yaparım diye kendinizi kandırmamalısınız. Elbette günün birinde bu aşamaya gelebilirsiniz. Ama ilk etapta yapamayacağınız kararlar alarak vazgeçip motivasyonunuzu bir kat daha kırmaktansa kendinize uygun doğru kararlar alarak adım adım ilerlemelisiniz.

Spora Başlayıp Bırakanlar için Motivasyon

Spora başlamak için motivasyon

Motivasyonunuzun düşük olmasının ilk sebebi daha önce spora başlayıp bırakmanız olabilir. O zaman ilk adım olarak sporu daha önce neden bıraktığınızı netleştirin. Elbette bir çok bahane de sıralayabilirsiniz. Ama öncelikle dürüst olun. Neden sporu bıraktınız? Bunun cevabını bulduktan sonra adımlarınızı belirlerken aynı hatayı yapmamaya özen gösterin. Örneğin; arkadaşınızla spora başladınız ve o bıraktığı için siz de mi bıraktınız. O zaman olumsuz etkilenmemek adına bu kez bir arkadaşınızla spora başlamayın. Eğer tek başına motive olamıyorsanız spor salonunu ya da benzeri grup sporları tercih edin. Bu sayede her zaman yanınızda spor yapanlar olacaktır.

Spor Yapmak İstiyorum Ama Üşeniyorum

Spor yapmayı düşündüyseniz ilk hedefinizi koymaya başlamışsınız demektir. Öncelikle bu konuda netleşin ve kendinize ara hedefler koyun. Örneğin kendinizi 1 ay boyunca zorlayın. 1 ay sporu bırakmama kuralı koyun ve buna uyun. Bu esnada da sizi aşırı zorlayacak spor yapmayın. Sevebileceğiniz sporlar tercih etmeye çalışın. Örneğin fitness sizi çok sıkıyorsa yüzmeyi tercih edin. Tek başına spor yapmayı sevmiyorsanız bir salona yazılın. Bir arkadaşınızdan spor için destek isteyin. Bunun gibi adımlar atabilirsiniz. Ama ilk adımda mutlaka bir tarihe kadar kendinizi zorlamanız gerekebilir. O aşamadan sonra zaten siz de sporu sevip hatta vazgeçemez haline gelebilirsiniz. Zorlamanın nesi motivasyon dediğinizi duyar gibiyiz. Bu nedenle spor motivasyonunu da adım adım sağlamak için süreci ilerletmekten de vazgeçmeyelim.

Spor Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Öncelikle neden spora ihtiyacınızın olduğunu ortaya koyun. Bazıları için bu çok nettir. Örneğin zayıflamak için spor yapmaya ihtiyaç duyar. Bazıları içinse tam bir sebebi yoktur. Yani aslında ortaya koyamıyordur. Bu nedenle siz, neden spor yapmanız gerektiğini netleştirin. Bildiğiniz bir hedefin arkasından koşmak inanın sizi daha çok motive edecektir. Örneğin sağlığınızı korumak için spor yapmak fikri belirsiz bir spor isteğine göre daha nettir. Yaşadığımız şehir hayatı, iş yeri stresi, trafik veya sınav yoğunlukları sizi bunaltıyor olabilir. Emin olun, spor sizin enerjinizi atmanıza yol açacak ve stresten kurtulacaksınız. Kendinize böyle net sebepler belirleyerek ilk adımı atmalısınız.

Spor Motivasyon Müzikleri

 Spor Motivasyon Müzikleri
Spor Motivasyon Müzikleri

Hareketli müzikler sizi motive edecektir. Bu nedenle üşendiğiniz anlarda mutlaka spor yaparken hareketli parçalar dinleyin. Kendinize spor yaparken dinelenecek şarkılar listesi oluşturun. Mümkünse o şarkıları hep spor yaparken dinleyin. Bu sayede şarkılarda sizin için harekete geçmek için uyarıcı bir hal alacaktır. Sporu bıraksanız dahi şarkılar sizde sporla özdeşlecektir. Daha sonra dinlediğinizde de spor yapmak isteyeceksiniz.

Spor Motivasyon Sözleri

Spor yapmak için motivasyon sözleri sana iyi gelecekse spordan önce bunları oku. Tabi asla spor yapmayacağın zamanlarda yatakta uyumadan önce sayfalarca okuyup etkisiz hale getirme 🙂 Spordan, antremandan önce ya da karar verme aşamasında spor motivasyon sözlerinden cesaret alabilirsiniz. Bu sözler de bizim bonusumuz olsun 🙂

Rüyalarını gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır. – Muhammed Ali

Usta bir dövüşçü öfkelenmez, hazırlanır. – Bruce Lee

Asla aniden hareket etmeye karar verme. Her şartta harekete hazır olmalısın. Böylece zihnin esneklik kazanır, vücudun sertlik kazanır. –

7 kez yere düş, 8 kez ayağa kalk. – Japon atasözü

Bir önceki yazımız olan İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Önerileri, Harika Dizilerle İngilizce başlıklı makalemizde İngilizce Öğrenmek için Dizi Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Spora Başlamak İçin Motivasyon – Spor Motivasyon Müzikleri/Sözleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir