kediler ne kadar yaşar

Evcil hayvan besleyen herkes, beslediği hayvanın ne kadar yaşayacağını bilmek ister. Bir kedi ortalama ne kadar yaşar? Kedinin ortalama yaş aralığında uzun yaşaması için bilmeniz gerekenler nelerdir?

Verilen sonuçlar kedilerin 2 ila 16 yıl yaşadığı yönündedir. Tabii arada kedilerin ne kadar yaşacağına dair çok uzun bir süre farkı var. Yani ister istemez kedi sahipleri benim kedim 2 mi yoksa 16 yıl mı yaşayacak sorusuyla karşı karşıya kalabilir. Elbette yaşamının ne zaman sonlanacağı çokça faktöre bağlı olsa da ortalama yaşam süresi içinde kedinin daha uzun yaşamasını sağlamak da elinizde olabilir. Yani elbette kedilerin ne kadar yaşayacağına dair etki edebiliriz. Bunların başında kedi sahiplenmek gelebilir. 

Evde Kediler Ne Kadar Yaşar?

Sokakta gözetimsiz halde yaşayan bir kedinin belki de 2 yılda yaşamı sonlanma ihtimali varken, yavru kedi sahiplenerek onun ortalama yaşam süresi uzayabilir. Ben kedinin kaç yıl yaşayacağını nasıl değiştireceğim diye düşünmeyin. Kedilerin Ne kadar yaşayacağı sizin elinizde olabilir. Sokaklarda çok sayıda kedi trafik kazası, hastalık, açlık gibi nedenlerden dolayı gün ve gün ölmeye devam ediyor. Siz kedinin günlerini daha sağlıklı ilerleterek onun yaşamına katkı sunabilirsiniz. Tabii bu noktada kedinin aşılarının tam yapılması, veteriner sağlık kontrolleri, beslenme gibi tüm hususları dikkate alarak bakmalısınız. 

İnsanlar genellikle kendilerinin ortalama yaşam süresine göre kedi yaşlarını değerlendirirler. Halbuki onların yaşları genellikle farklıdır. Yani şöyle düşünün, siz aslında ömrünüzdeki 0-1 yaş arasını tamamladığınız dönem, bir kedi için doğumundan sonraki ilk 1 ayı kapsayabilir sadece.

Sarman Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Sarman kediler ortalama ne kadar yaşar?
Sarman kediler ortalama ne kadar yaşar?

Sarman cinsi sanılanın aksine tekir cinsine ait bir kedi değildir. Sevecen ve uysal olan sarman kediler turuncu renktedirler. Sarman kediler için de ortalama bir kedi yaşam süresi içinde yaşayabileceğini ve iyi bir bakımla bu sürenin en azından en üst basamaklarından yararlandırılabileceğini biliyoruz.

Tekir Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Tekir kediler ortalama ne kadar yaşar?
Tekir kediler ortalama ne kadar yaşar?

tekir cinsi kediler kaç yıl yaşar? Tekir kediler sokaklarda en çok rastladığımız kedi türüdür. Elimizdeki istatistikler net olarak tekire dair bir şey koymasa da sokakta yaşayan bir tekir kedinin 2 ila 7 yıl arasında bir ömrü olabilecekken evde yaşayan bir tekir kedinin 12 ila 16 yıla kadar ömrü olabileceğini söylüyor. Hatta 20 yılı aşan kedi ömürleri de olabiliyor. 

Fipli Kedi Ne Kadar Yaşar?

Fipli kediler ortalama ne kadar yaşar?
Fipli kediler ortalama ne kadar yaşar?

FİP hastalığının sebebi FCOV (Feline Corona Virus) adı verilen bir virüstür. Sokakta yaşayan kedilerde %95 oranında fip hastalığına yakalanan kedi mevcutken ev kedilerinde bu oran %25’e kadar düşmektedir. Malesef FİP hastalığının net bir tedavisi bulunamamıştır. Bu nedenle fipli kedinin sonucu malesef ölümcül olmaktadır. 

Kediler Susuz Kaç Gün Yaşar?

Kedilerin susuzluğa dayanması açlığa dayanmasından daha zordur. Açlığa 1 hafta dayanabilen kedilerin susuzluğa dayanması en fazla 3 gündür. Tabii sıcak havalarda bu süre daha da kısalır. Bu nedenle evinizde kedi besleseniz dahi dışardaki kedilerin de ortalama yaşam süresini, gününü ve belki de yılını dahi uzatmak için mutlaka kapı önüne su kapları koymalısınız.

Yani kediler ne kadar yaşar sorusunun cevabına özetle 2 ile 16 yıl arasında demek mümkündür.

Kediler Ne Kadar Yaşar? Kaç Yıl Hayatta Kalır?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir