Kasnaklı Pano Yapımı ve Kasnakta Nakış İşleme Nasıl Yapılır?

Kasnakta nakış işleme uzun zamanlardır geleneksel olarak yapılmaktadır. Son dönemlerde ise modern nakışın hayatımıza girmesiyle birlikte kasnak işleme oldukça popüler bir sanat haline gelmiştir. Ben de uzun zamandır, modern nakış yapıyorum. Başlangıçta pinterest vb. sitelerden bulduğum nakış örneklerinden yararlanarak kasnak işleme yapıyordum. Son zamanlarda ise kendi tasarımlarımı üretip, kumaşa aktarıyorarak kasnak işleme yapıyorum. Bu yazıda başlangıç seviyesinde nakış nasıl yapılır ve kasnak pano nasıl oluşturulur üzerinde duracağım. Daha sonraki yazılarda ise daha detaylı çalışmalara geçebiliriz. 

Kasnak Nakışı Malzemeleri ve Fiyatları

Kasnak işleme ve kasnak pano için nakış yapmaya başlamak adına aşağıdaki öğelere ihtiyacınız vardır:

Nakış Kasnağı: Nakış kasnağı ile kumaşınızı gerdirerek rahatlıkla nakış yapabilirsiniz. Kasnaksız işleme yapmak mümkündür fakat oldukça zordur. Özellikle başlangıç aşamasında mutlaka kasnak kullanmalısınız. Kasnak pano için bazı kasnaklar gerdirme işlemini yeterince yapamayıp kumaşı esnetebilir ve işinizi zorlaştırabilir. Bunun için vidalı kasnak tercih etmenizi öneririm. Ben rahat bir kasnak işleme için nurge kasnak kullanıyorum ve oldukça memnunum. Ahşap kasnak mı yoksa plastik kasnak mı kullanmalıyım diye düşünenler olacaktır. Eğer kaliteli bir ürün ise her ikisi de uygun olacaktır. Benim kişisel tercihim ise estetik açıdan ahşap kasnak pano, kullanım ve gerdirme işlevi açısından ise plastik kasnak pano kullanımı uygun olacaktır.

Makas: Keskin ve küçük makas olması tercih sebebi olabilir. Büyük makas olması da sorun yaratmayacaktır.

Kumaş: Kumaş çeşitleri oldukça çok. En rahat çalışacağınız kumaş çeşitlerini seçmelisiniz. Keten, kanvas ve amerikan bezi sizin için harika seçenekler olacaktır.  Özetle kumaşınız çok gevşek dokuma veya çok sıkı olmamalıdır. Aşırı pamuklu ve esneyen bir kumaş olmamalıdır. Ben en rahat amerikan bezinde çalışıyorum. Siz de bu seçenekleri değerlendirip sonunda en beğendiğiniz kumaş çeşitlerini belirleyebilirsiniz.

Nakış ipi: Yapacağınız modele göre ip kullanımınız değişebilir. Ben hem nakış ipi hem de etamin ipini aynı modelde kullanabiliyorum. Özetle kaygan bir ip olmaması önemlidir. 

Nakış iğnesi: İp ve iğne uyumu önemlidir. Hazır nakış kiti alırsanız eğer başlangıçta bunlar zaten uyumlu olacaktır. Ama kendiniz seçiyorsanız, nakış ipi için küçük deliği olan nakış iğnesini tercih etmelisiniz. Eğer kalın etamin ipi kullanıyorsanız ise etamin iğnesi tercih etmelisiniz.
Kopya Kağıdı: Kasnak işleme için tasarımınızı kopya kağıdıyla kumaşa aktarmalısınız. Bu sayede rahatlıkla kasnak pano içerisine şeklinizi çizebilirsiniz.

Nakış Kiti ile Kasnak Pano Yapımı ve Kasnak İşleme

Nakış kiti
Nakış Kiti

Başlagıç aşamasında tek tek ürünleri almak sizin için hem yanlış seçimlere hem de maddi olarak zarara sokabilir. Eğer ilk kasnak işleme denemeniz ise mutlaka kit satın almanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem uygun ürünlerle çalışmış olur hem de bu hobiyi sevip sevmeyeceğinize karar vermiş olursunuz. İçerisinde tüm malzemelerin ve kumaşa aktarılan nakış şablonunun olduğu bir nakış kiti seçerseniz doğrudan tasarımı kasnak pano içerisine aktarıp, üretip duvarınıza asabilirsiniz. Bu sayede tasarladığınız kasnak pano ile oldukça motive olabilirsiniz. Elbette bunu yapmak istemiyorsanız yukarıda yazan nakış malzemelerden temin edebilir ve kendi modern nakışınızı yapıp kasnak pano tasarlayabilirsiniz.

Minimal modern nakış
Minimal modern nakış

Kendi modern nakışınızı yapmak için çizmek istediğiniz şablonu çıktı alın. Eğer çıktı alma imkanınız yoksa, ince yağlı kağıdı bilgisayar ya da telefon ekranınıza koyarak çizim yapabilirsiniz. Kalem ucunuzun yumuşak olduğuna dikkat edin ve bu sayede ekranınıza zarar vermeyin. Elinizdeki şablonu kopya kağıdı ile kumaşınıza aktırın. Ardından kumaşınızı kasnağınıza yerleştirin ve gerdirin. Tüm bu işlemin ardından tıpkı bir pantolon söküğü diker gibi çizimin üzerinden ilerleyin. Teknikleri ise ileri aşamalarda öğreneceksiniz. Başlangıç için bu sayede minimal çalışmalarla ilerleyebilirsiniz. Diğer yazılarımızda daha detay çalışmalara yer vereceğim. Eğer bu konuda yazı yazmak istiyorsanız içerik için seo çalışmalarına da bakabilirsiniz.

Kasnaklı Pano Yapımı ve Kasnak İşleme Nasıl Yapılır?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir