İngilizce öğrenmek için dizi önerileri

İngilizce öğrenmeyi daha eğlenceli bir hale getirmek istediğinizin farkındayız. Üstelik dizi izleme yöntemi dili oldukça geliştiren bir etkendir. Örneğin 7 dil bilen Lydia Machova dil öğrenmek için en etkili yöntemlerden birinin de sevdiği bir diziyi izlemek olduğunu söylüyor. 

İngilizce Öğrenmek için Dizi Tavsiyeleri

1-The Walking Dead

The Walking Dead
The Walking Dead

Başlangıç seviyesi ingilizceye sahipseniz The Walking Dead tercih edebilirsiniz. Dizideki karakterler oldukça yavaş ve seyrek konuşuyor. Bu nedenle daha rahat anlayabilir ve telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Merak edenler için, The Walking Dead konusu ise dünyanın sonunu getiren zombi salgınıdır. Eğer hem heycanla dizi izlemek hem de ingilizcenizi geliştirmek istiyorsanız bu diziyi tercih edebilirsiniz.

Friends

Friends
Friends

Konuşma hızının yavaşlığı ve sitcom oluşuyoyla tercih edebilirsiniz. 20 dakikalık bölümleriyle bir çok kişinin vazgeçilmezi olan komedi türünde sitcomdur. 

How I Met Your Mother

How I Met Your Mother
How I Met Your Mother

Dizide kelime hızları ortalama ve başlangıç seviyesindeki ingilizcenizi geliştirmek için mutlaka tercih edebilirsiniz. Ayrıca dizinin sadece ingilizce katkısı değil hayatınızda önemli bir yeri olabilir. Çünkü 5 arkadaşın hikayesinin anlatıldığı bu dizi gerçekten samimiyeti ve komikliğiyle sizi çekecektir. Sıkılmadan izleyip ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Sex and the City

Sex and the City
Sex and the City

Eğlenceli ve izlemesi keyifli bir dizi daha. Dizide New York ingilizcesini görebilir ve rahatlıkla anlayabilirsiniz.

The Big Bang Theory

The Big Bang Theory
The Big Bang Theory

Bilime ilgin varsa bu diziyi sevebilirsin. Günlük yaşamdan argo terimlerin de kullanıldığı bu diziyi izleyerek günlük ingilizce kelimelere ve de bir miktar öğrencilerin dilini de görmüş olacaksın.

Desperate Housewives

Desperate Housewives
Desperate Housewives

Dizi Desperate Housewives kasabasında kurgulanmış bir drama. Ölen bir kadının ağzından anlatılan hikayede kadınların gündelik yaşamlarını izleyeceksiniz. Bu nedenle de ingilizce açısından gündelik konuşmalara rastlamak oldukça mümkün.

Glee

Glee
Glee

Müzikal sitcom olan Glee sayesinde şarkılar dinleyeceksiniz. Akılda kalıcı olan şarkılarla ingilizce gelişiminize katkı sunabilirsiniz.

Gossip Girl

Gossip Girl
Gossip Girl

Popüler bir Amerikan dizisi olan Gossip Girl’de arası açılan arkadaşlıklar, kıskançlıklar ve entrika görmeniz mümkün. Sıkılmadan izlerken dizi boyunca anlatıcı eşliğinde ilerleyerek hem hiç bir şey kaçırmadan izleyebilir hem de kelimeleri daha net dinleyebilirsiniz.

Grey’s Anatomy

Grey’s Anatomy
Grey’s Anatomy

Grey’s Anatomy sağlıkla alakalı çok sevilen bir sitcom. Siz de bu dizinin doğal diyaloglarıyla ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. 

That ’70s Show

That ’70s Show
That ’70s Show

Sıradan gençlerin hayatlarını gösteren bu dizide hem ingilizcenize katkı sağlayabilir hem de izlerken oldukça keyifli anlar geçirebilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Nasıl İzlenmeli ?

İngilizce diziyi izlerken öncelikle sevdiğiniz bir diziyi tercih etmelisiniz. Zaten dizi izleyerek ingilizce öğrenmenin filme göre avantajı da burada yatıyor. Sevdiğiniz diziyi devamlı izlemek istiyorsunuz. İzlerken ingilizce dilinde ve ingilizce altyazılı olarak izlemelisiniz. Dizide bilmediğiniz kelimeleri not almak ve sonrasında bakmak iyi olabilir. Ama eğer kelime dağarcığınız diziye göre çok zayıfsa sürekli durdurmak sizi sıkabilir. Bu nedenle sabretmelisiniz bir yandan ingilizce çalışmaya devam ederek diziyi izlemeye ve olaylardan doğru çıkarımlar yapmaya çalışarak ilerlemelisiniz. Çünkü anlamadığınızı düşünseniz dahi kulak aşinalığı yaratacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kediler Ne Kadar Yaşar? Kaç Yıl Hayatta Kalır? başlıklı makalemizde Fipli Kedi Ne Kadar Yaşar?, Kediler ne kadar yaşar? ve Sarman Kediler Kaç Yıl Yaşar? hakkında bilgiler verilmektedir.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Önerileri, Harika Dizilerle İngilizce

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir